LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Turkcell’in Çevreci Baz İstasyonları

Teknoloji ve iletişim alanlarında olduğu gibi çevre konusunda da dünyadaki ilk uygulamaları geliştirmek ve hayata geçirme hedefi doğrultusunda Turkcell, sürdürülebilir çevreci uygulamalara ve ALTERNATİF enerji kaynaklarına yatırım yapıyor.

 

Turkcell’in çevre dostu sistemler için yaptığı yatırımlar 2011 sonu itibarıyla toplam 6.500.000 TL’ye ulaştı. Geçtiğimiz senelerde şebeke ve rüzgar enerjisini kullanarak çalışan hibrid ünitelerle dünyada bir ilke imza attı.

 

Kendi alanında dünyada bir ilki gerçekleştirmek üzere 2009 yılında geliştirme ve saha deneme çalışmaları tamamlanan GSM kulelerinde rüzgar tribünü kullanılması projesi şu anda 181 baz istasyonunda uygulanıyor. Şebeke ve rüzgar enerjisini birleştirerek çalışan ve dünyada bu alanda ilk uygulama olan bu istasyonlar, tamamen Turkcell’de çalışan mühendislerin bilgi birikimiyle üretildi.

 

Bunun yanı sıra elektrik şebekesinin ulaşmadığı 25 noktaya da güneş ve rüzgar enerjili iletişim üniteleri kuruldu. Bu yeniliklerin yanı sıra iletişim ünitelerinin şebekeden çektiği elektrik miktarının konuşma trafiğinin yoğunluğuna bağlı olarak ayarlanması ve enerjiyi verimli kullanan klima sistemleri de enerji tasarrufuna katkı sağlıyor.

 

Turkcell Superonline şebekesinde ise tasarrufu beraberinde getiren ve Türkiye’de ilk kez kullanılan GPON teknolojisi kullanılıyor. Turkcell Superonline şebekesinde 275.000 haneye erişen GPON şebekesi bulunmakta. Bu şebeke sayesinde, 17.500 noktada yılda yaklaşık 3.771.000 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlanıyor.

 

Turkcell ve Turkcell Superonline bugün iletişim üniteleri ve fiber şebeke üzerinden yılda toplam 65 milyon kWh’e varan ve 22.500’den fazla hanenin yıllık elektrik tüketimi kadar enerji tasarrufu sağlıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde de UNIDO “geleceğin enerjisi” olarak gösterilen hidrojen enerjisini, telekomünikasyon sektöründe test etmek için Türkiye’de partner olarak Turkcell’i seçti. Proje 2011 Şubat ayından itibaren uygun iletişim ünitesi sahasının seçimi, sistemin incelenmesi gibi ön çalışmalar sonucunda 2012 Mayıs ayında Bursa bölgesindeki Turkcell iletişim ünitesinde kuruldu. Bu çalışma kapsamında sudan üretilen hidrojen ile elde edilen elektrik, ilk olarak Türkiye’de Turkcell şebekesindeki bir iletişim ünitesinde test edilmeye başlandı. 6 kW gücündeki bu sistem ile yılda 22.000-53.000kWh arasında değişen bir enerji tasarrufu mümkün olacak. Bununla birlikte, çevreci bir teknoloji olması ve gürültü kirliliğine neden olmaması nedeniyle de hidrojen enerjisinin telekomünikasyon sektöründe kullanımı büyük önem taşıyor.

 

Tüm bunlara ek olarak Turkcell’li şirketlere sunulan kurumsal mobil çözümler ve M2M uygulamalar sayesinde onlara büyük tasarruf imkanı veriliyor. Mesela lojistik sektöründe faaliyet gösteren ve Turkcell çözümlerini iş yapış biçimlerine eklemleyen şirketler ortalama yüzde 15’lere varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu da karbon salınımında düşüşü beraberinde getiriyor. Turkcell M2M (makineler arası iletişim) çözümleri ile 2011’de şirketlerin verimliliğini artırarak, birçok farklı kalemde gelen tasarruflarla ülke ekonomisine 317,6 milyon TL kazandırdı. 2012’de bu rakamın 1 milyar TL’ye çıkarılması hedefleniyor.

www.limitsizenerji.com

25.08.2012