LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Çinli solar panel şirketlerinde işten çıkarmalar gündemde

ABD hükümetinin sert politikalarının ardından, Avrupa pazarında yaşanan durgunluk da, Çinli solar panel üreticilerini zor durumda bırakıyor.

 

ABD hükümeti, anti-damping vakaları ve yüksek gümrük vergileri ile son iki yıldır Çin’in önde gelen solar şirketlerine saldırı halinde. Öte yandan Avrupa’da yaşanan bütçe krizi nedeniyle, İtalya gibi hükümetler Made in China solar panel enerjisi kullanımına herhangi bir teşvik sağlamıyor. Bunun sonucunda da Çinli büyük solar enerji şirketlerinden işten çıkarmalar meydana geliyor.

 

Dünyanın en büyük solar panel üreticilerinden Suntech Power Holdings (STP), üretim ve operasyon maliyetlerini düşürmek için Jiangsu’daki merkezinde üretim kapasitesi azaltımına gideceğini açıkladı. China Daily’de yer alan habere göre, şirketin hisse değeri bir sene öncesine oranla yüzde 50 düşüş kaydetti. Gazetede yer alan haberde başka solar panel üreticisi olan Trina Solar (TSL)’nin 200; LDK Solar’ın ise 5 bin 500 kişinin işine son vereceği yer aldı.

 

Çin’in son beş yıllık planı yeşil enerjiye odaklanıyor. Avrupa pazarındaki olumsuz gelişmelerin ardından, solar panel üreticileri gözlerini Çin hükümetine çevirmiş durumdalar. Hükümetin enerji kaynaklarını büyük ölçüde solara çevirmesini bekliyorlar.

www.geleceginenerjisi.com

20.09.2012