LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Siemens’den sonra Bosch da Desertec projesinden çekiliyor

Afrika çöllerinin güneş ve rüzgâr enerjisini elektriğe dönüştürüp Avrupa’ya nakletme düşüncesi çetin engellerle karşılaşıyor. Proje, çöl elektriği 2050 yılında bütün bölge ülkelerinin toplam ihtiyacıyla Avrupa’nın elektrik ihtiyacının yüzde 20sini karşılayacak. Projenin maliyeti yaklaşık olarak 400 milyar EURO olarak hesaplanıyor.

 

Kuzey Afrika çöllerinde güneş ve rüzgâr enerjisi kazanma hayali. Ama böyle büyük bir vizyonu gerçeğe dönüştürmek kolay değil. 2009 yılından bu yana Desertec’in somut bir çerçeveye oturtulmasına çalışılıyor. Desertec projesi sadece zaman kaybetmekle kalmıyor ama aynı zamanda çöl elektriği projesine ortak olan özel şirketlerle uluslararası kuruluşların ve münferit devletlerin çıkarlarının ortak paydada buluşturulmasında da büyük güçlükler çıkıyor. Gerçekleşeceğinden şüphe duyan ilk şirketler projeye sırt dönmeye başladı.

 

Siemens’den sonra Bosch’un da Afrika çöllerinin güneş ve rüzgâr enerjisini elektriğe dönüştürüp Avrupa’ya nakletme projesi Desertec Sanayi Girişimi’nden ayrılacağı öğrenildi. Bosch, “Süresi Aralık 2012’de dolacak olan Desertec üyeliğimizi uzatmayacağız” açıklamasını yaptı.

 

Desertec’e ait olan planlama şirketi Dii’nin sözcüsü ise, Bosch’un ayrılma kararının doğru olduğunu teyit ederek, “Bundan dolayı üzgünüz.” dedi.

 

Desertec’e halen üye 36 ortak ve 21 şirket var.

 

Buna karşılık Çin’in en büyük kamu elektrik dağıtım şirketi olan State Grid Corporation of China ile, Desertec’in dış ortaklarından Amerikan güneş paneli imalatçısı First Solar projedeki ağırlıklarını arttırmak istiyor.

http://enerjienstitusu.com

20 Kasım 2012