LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

"Mimaride Işık Vol.2"

Aydınlatma tasarımı ve mimarinin devleri 2. kez İstanbul`da buluştu.

 

PLD Türkiye ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği ile Philips Aydınlatma ana sponsorluğunda geçen sene Kasım ayında ilki düzenlenen Mimaride Işık etkinliğinin, bu yıl "Mimaride Işık Vol.2" adıyla ikincisi düzenlendi. Dünya çapında mimari aydınlatma alanında ünlü isimlerin bir araya geldiği etkinlik, Mumbai`nin en yeni, büyük ve prestijli projelerden biri olan Worli Mahalaxmi ile İngiltere`nin simgesi haline gelen Twin Sails Köprüsü`ne ev sahipliği yaptı.

 

Mimari aydınlatmaya yeni bir boyut kazandıran Mimaride Işık etkinliğinin ikincisi Philips Aydınlatma ana sponsorluğunda 21 Kasım`da düzenlendi. PLD Türkiye ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle gerçekleşen Mimaride Işık Vol. 2, sektörün önde gelen mimar, iç mimar ve aydınlatma tasarımcılarını aynı çatı altında buluştururken önemli projelere ev sahipliği yaptı.

 

Mimaride Işık vol.2 etkinliğini enerji tasarrufu, şıklık ve güzelliği bir arada sunan aydınlatma çözümlerinin insanların hayatına sağladığı katmadeğeri vurgulamak için tasarladıklarını vurgulayan Philips Aydınlatma Pazarlama Müdürü Aslı Okar, "Philips olarak aydınlatmanın geleceğini şekillendiren LED teknolojisinin günlük hayatımızda neleri değiştirebileceğini ortaya koymak amacıyla düzenlenen bu etkinlik aracılığıyla, LED teknolojisinden faydalanarak; şehirleri güzelleştirme konusunda üstlendiğimiz sorumluluğumuzu bir kez daha ortaya koymuş oluyoruz." dedi.

 

Philips olarak, 90`lı yıllardan bu yana; dünya genelinde mimari yapı aydınlatması ve şehir güzelleştirmeye ilişkin çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Okar, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu kapsamda yüzlerce projeye imza attık. Paris`teki Eyfel Kulesi`nden, Londra`daki Big Ben`e; Atina`daki Akropolis`ten Berlin`deki Reichstag`a ve İstanbul`daki Boğaziçi Köprüsü`nden; Erzincan Tren Garı`na, Selimiye Camii`nden, Amasya Valilik Binası`na kadar şehirlerin sembolü haline gelmiş pek çok önemli yapı Philips tarafından aydınlatıldı. Ve yeni şehirler, yeni yapılarla bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz."

 

Etkinliğin ev sahipliğini üstlendiği projelerin başında gelen Mumbai`nin en yeni, büyük ve prestijli projelerinden biri olan Worli Mahalaxmi, katılımcıları kendine hayran bıraktı. Karma işlevli 3 yapı bloğundan oluşan projenin mimari tasarımı Foster + Partners, aydınlatma tasarımı ise DHA Design tarafından yapıldı. Alışveriş, ofis ve konut işlevlerini bir araya getiren tasarım şimdiden tüm dikkatleri üzerinde toplamış durumda. Önemli bir detay ise projenin detaylarının dünyada ilk kez paylaşılıyor olması.

 

Mimaride Işık Vol. 2`de incelenen diğer bir proje ise İngiltere`deki Twin Sails Köprüsü... Wilkinson Eyre Architects tarafından tasarlanan ve aydınlatma tasarımını Speirs + Major`ın üstlendiği kentin simgesi haline gelen köprü, "AL Light & Architecture Design" ödülüne de sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

 

Bu büyük projeleri tanıtarak aydınlatma tasarımı hakkında tartışma platformu yaratan Foster + Partners`dan mimar Ricardo Mateu; DHA Design`dan aydınlatma tasarımcısı Peter Fordham; Wilkinson Eyre Architects`ten mimar James Marks ve Speirs + Major`dan aydınlatma tasarımcısı Carrie Donahue Bremner`ın katılımıyla gerçekleşen Mimaride Işık Vol. 2 ile enerji tasarrufu, şıklık ve güzelliği bir arada sunan aydınlatma çözümlerinin insanların hayatına sağladığı katma değer vurgulandı.

www.haberler.com

23.11.2012