LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

"Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi"

Gaziantep Valisi Erdal Ata, "Geleceğe yönelik devlet ve toplum olarak yapmamız gereken şeyler var" dedi.

 

Vali Ata, "Gaziantep 1. Uluslararası Enerji Zirvesi"nin açılışında, enerjinin insan için hava ve su kadar önemli olduğunu söyledi.

 

Türkiye`nin enerji kaynakları bakımından kendi kendine yeten bir ülke olmadığını ifade eden Ata, "Geleceğe yönelik devlet ve toplum olarak yapmamız gereken şeyler var. Cari açığımız olarak belirtilen 59 milyar doların, ülkemizde kaldığını düşünürsek o zaman ülkemizin daha çok imkana sahip olacağını görürüz" dedi.

 

Dünyada kullanılan yakıtların büyük bölümünün fosil türü yakıtlar olduğunu belirten Ata, Türkiye`nin doğaya zarar vermeyen, çevreyi kirletmeyen enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini kaydetti.

 

Ata, Türkiye`nin güneş enerjisi bakımından en avantajlı ülkeler arasında olduğunu ancak bugüne kadar bu potansiyeli değerlendiremediğini ifade etti.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de devrin artık "enerji devri" olduğunu dile getirdi.

 

"Eskiden su akar biz bakardık, rüzgar eser biz kendimizi rüzgardan korumaya çalışırdık" diyen Güzelbey, teknoloji ve enerji alanında yaptığı yatırımlarla Türkiye`nin artık akan sudan ve esen rüzgardan enerji elde eden bir ülke haline geldiğini ifade etti.

 

Kentte bir değişim gerçekleştirdiklerini de anlatan Güzelbey, Gaziantep`in tarihi eserleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası`na aday gösterildiğini anımsattı.

 

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur Bursa ise enerjide sürdürülebilirliğin hakim kılınması gerektiğini belirtti.

 

Açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı "1. Uluslararası Enerji Zirvesi"nin 3 gün devam edeceği belirtildi. Gaziantep - AA

www.sondakika.com

14 Aralık 2012