LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

LED Aydınlatma ile Büyük Tasarruf

Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Vestel LED Aydınlatma Genel Müdürü Serkan Özkök, Vestel’in LED aydınlatma alanındaki çalışmalarını ve hedeflerini paylaştı.

 

10-11 Ocak 2013 tarihlerinde düzenlenen Ulusal Enerji Verimliği Forumu ve Fuarı’na katılan Vestel LED Aydınlatma Genel Müdürü Serkan Özkök, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemli bir payı olduğunu belirtti.

 

“Bugün Türkiye’deki 18 milyon hanenin her birinde ortalama 5 lamba, her gün ortalama 6 saat kullanılıyor. Her evde 100W enkandesen lamba yerine 12W LED lamba kullanılırsa, yılda 17 bin 344,8 GWs enerji tasarruf edilir. Bu miktar, Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın yıllık üretiminin 2 katına eşit. LED aydınlatma sistemleriyle karbondioksit salınımında yılda 11 milyon ton düşüş olur. Bu da yılda 22 milyar ağaç tarafından temizlenen karbondioksit miktarına eşittir.”

 

Hem Türkiye’nin hem de dünyanın geleceğinin enerji verimliliği yüksek LED ışık teknolojisinde olduğunu belirten Özkök, “Şehirlerimiz kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden yapılanırken biz de geleceğin aydınlatma teknolojisi olarak tanımlanan ve az enerji tüketen LED aydınlatma ürünlerimizle ülkemizin LED’sel dönüşümünü yönetmeye talibiz” diye konuştu.

 

Vestel LED Aydınlatma Projeleri için Finansman Koşulları

Serkan Özkök, Vestel olarak sadece ürün satışı yapmadıklarını, aydınlatma projeleriyle reel sektöre enerji verimliliği sunan teknolojik çözümlere de imza attıklarını belirtti. Vestel LED aydınlatma ürünlerinin, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) tarafından onaylanmış olduğunun altını çizen Özkök, firmaların Vestel LED aydınlatma çözümlerinden faydalanabilmek için TURSEFF programına ortak bankalardan piyasa şartlarına göre daha uygun faizlerde ilk 2 yılı ödemesiz 5 yıl vadeli kredi kullanabileceklerini ekledi. Bu sayede firmalar, enerji sarfiyatında ve maliyetinde gerçekleşecek azalmayla ilk yatırım maliyetlerini ve kredi geri ödemelerini karşılayabilecekler.

www.scroll.com.tr

08.01.2013