LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

ABD karbondioksit salımını düşürüyor

Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji ABD`nin karbondioksit  salımlarını düşürüyor.

 

ABD`nin karbondioksit salımının son beş yılda yüzde 13 azalarak 1994`ten sonraki en düşük seviyeye gerilediği açıklandı.

 

Bloomberg New Energy Finance ile Business Council for Sustainable Energy (BCSE) tarafından hazırlanan ``Sustainable Energy in America 2013`` başlıklı çalışmaya göre ülkenin bu başarısında enerji verimliliği uygulamaları, yenilenebilir enerji kapasitesinin yükselmesi ile fosil yakıt kullanımında kömür ve petrolün payının azalırken doğal gaz kullanımının artması etkili oldu.

 

Çalışmadaki verilere göre ABD`de 2007 ile 2012 yılları arasında elektrik, ısınma ve ulaşım dahil olmak üzere tüm enerji tüketiminde yenilenebilir enerjilerin payı yüzde 6.4`ten 9.4`e yükselirken, kömür`ün payı yüzde 22.5`dan yüzde 18.1`e, petrol`ün payı ise yüzde 39.3`ten yüzde 36.7`ye geriledi. Aynı dönemde doğal gaz`ın enerji tüketimindeki payı ise yüzde 23.4`ten yüzde 27.2`ye yükseldi.

 

Çalışmaya göre ayrıca bu dönemde gerek ekonomik yavaşlama gerek ise enerji verimliliği uygulamaları sayesinde ülkenin enerji talebi yüzde 6.4`e geriledi.

www.yesilekonomi.com

04.02.2013