LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Tesla`nın Elektrikli Araç Networkü

Tesla, bu Yıl ABD`deki elektrikli araç şarj istasyonu sayısını 3 katına çıkartacağını duyuruyor.

 

Elektrikli araç üreten firmalar arasında en ciddi yatırımcı durumundaki Tesla, ABD`deki elektrik şarj istasyonu sayısını 2013`te 3 katına çıkartacaklarını ve ABD`nin bir ucundan diğerine elektrikli araçla seyahat yapmayı mümkün hale getireceklerini açıkladı. Firmanın kurucularından birisi ve mevcut CEO`su olan Elon Musk, şimdilik ilk 2 hedeflerini yani az sayıda ama yüksek fiyata satılacak elektrikli araba (Roadster) ve çok sayıda ve orta gelir sınıfa hitap edecek Sedan tipi elektrikli araba (Model S) üretmeyi başardıklarını, şimdi ise sırada şarj istasyonlarını yaygınlaştırmanın olduğunu açıklıyor.

 

Bir konferansta konuşma yapan Elon Musk, süper şarj adını verdikleri hızlı şarj teknolojisini iyice mükemmelleştirdiklerini ve böylece istasyon sayısını artırma yolunda çok önemli bir virajı geride bıraktıklarını açıkladı. Musk, daha önce tanıtımını yaptıkları [1] güneş enerjili ve ücretsiz şarj imkanı sağlayan şarj istasyonlarını da kurmaya başladıklarını açıklamakta. Musk ayrıca mevcut Sedan tipi araçlarından çok daha ucuza satacakları bir model üzerinde de çalışmayı sürdürdüklerini ve 3-4 yıl içinde bu aracın da piyasaya sürüleceğini söylüyor.

 

Aynı zamanda PayPal`un da kurucu ekibinde yer alan Elon Musk, geleceğin elektrikli araçlarda olduğunu ve tüm otomotiv firmalarının da bunu bilmesine rağmen hala petrol devleri yüzünden hibrit araçlara yöneldiklerini ifade ediyor. Musk, benzinve akaryakıtın doğa üzerindeki etkileri konusunda petrol devlerinin kasıtlı bir yanlış yönlendirme içinde olduklarını ve aslında petrole de insan sağlığı üzerinde uzun vadeli etkileri nedeniyle tıpkı alkol ve sigarada olduğu gibi ilave vergiler getirilmesi gerektiğini söylüyor. Musk ayrıca elektrikli araçların sadece kişisel kullanımda değil, toplu taşımada da çok etkin bir hale getirilmesi gerektiği görüşünde.

http://askmen.mynet.com

Haziran 2013