LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Urfa’da Güneş Enerjisi Çok Faydalanan Yok

Şanlıurfa güneş enerjisinden yeterince faydalanmıyor. ABD, AB ve İsrail gibi ülkeler enerji elde etmek Dünya’yı karşılarına almayı göze alırken Türkiye’de Şanlıurfa gibi illerde her gün onbinlerce kilovat saatlik güneş enerjisi değerlendirilmediği için tekrar doğaya salınıyor.

 

Şanlıurfa Güneş enerjisi bakımından oldukça verimli bir konuma sahip ve Türkiye’nin en çok güneş ışığı alan birinci bölgesinde yer alıyor.

 

Ancak Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da bu çeşit temiz enerjiye olan ilgi çok çok az. Ülke olarak enerjide dışa bağımlı haldeyiz. Ekonomik bağımsızlık yolunda kararlı ilerleyiş içerisinde olan Türkiye’nin komşu ülkelerden elektrik satın alması ise düşündürücü olarak yorumlanıyor.

 

Son yıllarda Şanlıurfa’da birkaç tarlada küçük çaplı güneş enerjisi panelleri kullanılmaya başlansa da girişim yüzde olarak yetersiz olarak kabul ediliyor.

 

Dünya ülkeleri enerji elde edebilmek için birbirileriyle kıyasıya savaşırken Şanlıurfa’da her gün onbinlerce kilovat saatlik güneş enerjisi değerlendirilemediği için doğaya salınıyor. Güneş enerjisinden faydalanmadığımız gibi, elektrik enerjisi elde edebilmek için büyük paralar harcanarak dış ülkelerden doğalgaz ve doğrudan elektrik alarak bu açığı kapatmaya çalışıyoruz.

 

Son olarak konuyla ilgili görüş belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, güneş enerjisinin önemine dikkat çektiği açıklamasında, “Geleceğin barışı güneş enerjisiyle mümkün olacaktır” dedi.

 

İlgili bakanlıkların yakın gelecek içerisinde hazırlayacakları projelerle Şanlıurfa’da güneş enerjisinden yeterince faydalanılması bekleniyor.

www.sanliurfa.com / haber

19 Agustos 2013