LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Akıllı telefonla kontrol edilen ampül

LED teknolojisi hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almış durumda. Sokaklarımızın aydınlatılmasında, telefonlarımızın ekranlarında, TV monitörlimderinde, kısacası hayatımızın her noktası bu teknoloji ile çevrilmiş durumda.

 

Hayatımızı daha renkli hâle getirmek isteyen Philips, evlerde kullanılmak üzere yeni ürünü Hue’yi tanıttı. Hue diğer LED aydınlatmalardan farklı olarak içerisinde üç adet LED bulunduruyor. Bu ledlere RGB LED deniyor. RGB LED’ler sırayla kırmızı, yeşil ve mavi renkleri içerisinde barındırıyor. Bu üç renk dengeli oranlarda karıştırıldığında yedi ana renk ve tonları elde ediliyor. Bu da yaklaşık olarak 16 milyon renk aralığını görebilmemizi sağlıyor.

 

Hue’nin bir diğer özelliği ise kontrol edilebilmesi. ipad veya iphone cihazınız ile Wi-Fi bağlantısı üzerinden evinizdeki bütün Hue’leri tek tek kontrol edebiliyorsunuz. Renklerini iphone veya ipad’inizdeki bir resimden referans alarak veya renk kataloğundan değiştirebiliyorsunuz, açma-kapama zamanlarını ayarlayabiliyorsunuz, renk geçiş efektlerini ve sürelerini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca bunları evinizdeki her Hue için ayrı ayrı yapabiliyorsunuz. Örneğin, sabah kalkmak istediğiniz zaman dilimini ve rengi Hue’ye yüklüyorsunuz, kalkma zamanınız geldiğinde Hue şafak güneşinin ışığı gibi yavaş yavaş yanmaya başlıyor ve sizi uyandırıyor.

 

Hue’nin Apple Store’da başlangıç paketi 199.95$’dan başlarken, sadece bir adet Hue almak isterseniz 59.95$ ödemeniz yeterli oluyor. Fakat tek Hue almadan önce elinizde bir başlangıç paketi olmak zorunda. Yani tek Hue, başlangıç paketini geliştirmek için kullanılıyor denilebilir.

 

Hue çok iyi özelliklere sahip olmasına rağmen fiyat olarak biraz pahalı. Bunun nedeni ise yüksek güçlü LED teknolojisinin hâlâ gelişme aşamasında olmasında. High Power LED olarak da adlandırılan bu teknolojinin yüksek maliyetli olması Hue’nin de fiyatını yukarılara çekiyor. Önümüzdeki yıllarda bu tarz aydınlatma cihazlarının, LED teknolojisinin gelişmesi ile birlikte fiyatlarının düşmesi ve evlerimizde yaygın olarak kullanılması planlanıyor. (bilim.org)

www.yeniasya.com.tr

17 Eylül 2013