LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Gürcistan`ı Çalık aydınlatacak

Çalık Enerji, Gürcistan`ın en büyük santralı için imza attı. Şirket, Gardabani kombine elektrik çevrim santralının yapımını üstlendi.

 

Çalık Holding iştiraklerinden Çalık Enerji, Gürcistan`ın enerji sektöründe son dönemdeki en büyük yatırımlarından biri olan Gardabani kombine elektrik çevrim santralının yapımını üstlendi. Gerçekleştirilen imza törenine Gürcistan Enerji Bakanı Kaka Kaladze, JSC Partnership Fund Başkanı Irakli Kovzanadze, Gürcistan Enerji Gaz (GOGC) Genel Direktörü David Tvalabeishvili ve Çalık Enerji İş Geliştirme Direktörü Halil Sarıbay katıldı. Tiflis`e 35 kilometre uzaklıktaki Gardabani kombine elektrik çevrim santralı, Gürcistan`ın enerji sektöründe son yıllardaki en büyük yatırımı niteliğinde. 230 MW gücündeki santralda General Electric markalı türbin kullanılacak.

 

İKİ YILDA TAMAMLANACAK

Santral 740 günde elektrik üretmeye başlayacak. Yatırımın Çalık Enerji tarafından gerçekleştirilmesinin, Türkiye ve Gürcistan arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğine önemli bir katma değer sağlaması bekleniyor. Çalık Enerji, 2011 yılı rakamlarına göre yayımlanan 2012 yılı ENR listesinde, dünyanın en büyük 129`uncu müteahhitlik firması olarak yer aldı. Yurtdışında büyük projelere imza atan şirket, aynı listenin 2013 raporunda 111`inci sıraya yükseldi.

www.sabah.com.tr / ekonomi

11 Eylül 2013