LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Klimaların Üretiminde Kullanılan Kompresörlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Açıldı

 

Klimaların üretiminde kullanılan kompresörlerin ithalatında 450 bin adetlik, arka ışık ünitelerinin imalinde kullanılan LED diyotlu baskılı devre kartlarının ithalatında 16 milyon adetlik tarife kontenjanı açıldı.

 

Klimaların üretiminde kullanılan kompresörlerin ithalatında 450 bin adetlik, arka ışık ünitelerinin imalinde kullanılan LED diyotlu baskılı devre kartlarının ithalatında 16 milyon adetlik tarife kontenjanı açıldı. Kontenjan kapsamında yapılacak ithalatta gümrük vergisi alınmayacak.

 

Klimaların Üretiminde Kullanılan Kompresörlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar Resmi Gazete`de yayımlandı. Karar, Ekonomi Bakanlığı`nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu`nca 2 Aralık 2013 tarihinde kararlaştırıldı. Klimaların Üretiminde Kullanılan Kompresörlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar Resmi Gazete`de yayımlandı. Buna göre 8414.30.81.90.00 G.T.İ.P. numaralı klimaların üretiminde kullanılan söz konusu eşyanın ithalatında, 450 bin adete kadar tarife kontenjanı uygulanacak. Kontenjan kapsamında yapılan ithalatta gümrük vergisi alınmayacak. Kontenjan kapsamı dışındaki ithalatta ise yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi oranı alınacak.

 

Bu Karar çerçevesinde yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından ithal lisansı düzenlenecek. Bu Karar kapsamında ithal edilecek ürünlere ilişkin gümrük beyannamelerinin ithal lisansının geçerlilik süresi içinde tescil edilmiş olması zorunlu olacak.

 

Karar çerçevesinde tespit edilen tarife kontenjanına başvuru ile tarife kontenjanının dağıtımı, yönetimi ve uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Ekonomi Bakanlığı`nca yayımlanacak tebliğler ile belirlenecek.

 

-LED DİYOTLU BASKILI DEVRE KARTLARININ İTHALATINDA TARİFE KONTENJANI AÇILDI-

 

Arka Işık Ünitelerinin İmalinde Kullanılan LED Diyotlu Baskılı Devre Kartlarının İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar Resmi Gazete`de yayımlandı. Karar, 2 Aralık 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu`nca kararlaştırıldı. 8529.90.92.00.00, 9405.40.39.00.00 G.T.İ.P.`li "yalnız LED diyotlu baskılı devre kartı: Prizmalar veya lensler ile donatılmış olsun ya da olmasın, bağlayıcılar ile donatılmış olsun ya da olmasın 85.28 başlığındaki ürünlerin arka ışık ünitelerinin imaline mahsus eşyalara" 16 milyon adete kadar sıfır gümrük vergisiyle tarife kontenjanı açıldı. Kontenjan dışında yapılacak ithalatta ise yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi uygulanacak.

 

Karar çerçevesinde yapılacak ithalat için ithal lisansı düzenlenecek. Bu Karar kapsamında ithal edilecek gerekecek. Bu Karar çerçevesinde tespit edilen tarife kontenjanına başvuru ile tarife kontenjanının dağıtımı, yönetimi ve uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Ekonomi Bakanlığınca yayımlanacak tebliğler ile belirlenecek. Kararlar, 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olmak üzere 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek. (ANKA)

www.haberler.com

20.12.2013