LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Yenidoğan sarılığının tedavisinde yerli çözüm

Yenidoğan ünitelerinde bebeklerin sarılık tedavisinde kullanılan LED fototerapi cihazının yerlisini üreten Ankaralı bir girişimci, 3 yıl içinde piyasanın yüzde 50’sinden fazlasına hakim oldu.

 

Firmanın sahibi Ferhat Yıldız, yüzde 100 yerli LED fototerapi cihazının üretimine yaklaşık 3 yıl önce başladıklarını söyledi. Yıldız, ”Daha önce halojen ve floresan lambalardan oluşan cihazlar kullanılıyordu. Özellikle halojen lambalar, ışığın yanı sıra ısı da yayıyordu ki bu, istenmeyen bir durumdu. LED teknolojisi ile istenilen dalga boyunda daha keskin bir değer elde edilebiliyor. Diğerlerinden çok çok daha az ısı yaydığı için daha faydalı” diye konuştu.

 

Kendileri cihazı üretmeden önce ABD’li bir firmanın ürünlerinin Türkiye’de satıldığını, firmanın LED fototarepi alanında tekel konumunda olduğunu anlatan Yıldız, ”artık bu durumun değiştiğini” ifade etti. Yıldız, ”Ürünün bütün teknolojisini biz geliştirdik. Hem elektronik hem mekanik anlamda yerli bir ürün” dedi.

 

Fiyatı düştü

LED fototerapi cihazının etkilediği bölgenin geniş olması ve düzgün homojenliği açısından avantajlı olduğunu belirten Yıldız, daha önce 10-15 bin liraya satılan cihazın fiyatın, bugün 2-2,5 bin lira seviyelerinde olduğunu anlattı.

 

Yıldız, katma değerli ürün üretmenin cari açığı düşürme noktasındaki önemine değinerek, ”Bunlarla yetinmememiz gerekiyor. ’Türkiye piyasasında biz bu ürünleri satalım, yabancıyı engelleyelim’ anlayışından ziyade hem Türkiye piyasasına hem dışarıya satmayı düşünmeliyiz. O zaman katma değerli ürün daha değerli hale gelecek. Asıl hedefimizin o olması gerekiyor. O hedefe de yöneldik.  Oyun bizim için aslında yeni başlıyor. Uluslararası firmaların takibi altındayız” diye konuştu.

 

”Hastanelerin güveni arttı”

Hem yerli hem kaliteli ürün üretmek konusunda başarılı olduklarını anlatan Yıldız, hastanelerin artık kendilerini doğrudan arayıp ürünle ilgili memnuniyetlerini ilettiklerini aktardı. Cihazın 10 yıllık bir garantisi bulunduğunu belirten Yıldız, hastaneler nezdinden bilinirlik ve güvenin arttığını kaydetti.

 

Ferhat Yıldız, 2009 yılında girdikleri piyasanın şu anda yüzde 50’sinden fazlasına hakim olduklarını ifade ederek, ”Biz girdikten sonra, yabancı firmaların sektördeki pazar payı yüzde 10’un altına düştü. 3 yıl önce girdik ve piyasadaki yabancı hakimiyetini sona erdirdik” dedi.

 

Yıldız, cihazın ilk ihracatını geçen yılın sonlarında Endonezya’ya gerçekleştirdiklerini söyledi.

        

Fototerapi nedir?

Fototerapi, yenidoğan sarılığının da aralarında bulunduğu birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve ciltle doğrudan teması gerektirmeyen bir yöntem olarak biliniyor.

 

Fototerapi ile deride biriken ve sarılığa yol açan bilirubin denilen madde parçalanarak idrar ile atılıyor. Fototerapi, bebek kuvöz veya özel fototerapi cihazları içine konularak uygulanıyor. Bebeğin ne kadar çok vücut alanı ışık alırsa tedavi o kadar etkili oluyor.

http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr

17 Ocak 2014