LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

140 bin evi aydınlatacak!

Dünyanın en büyük güneş enerji santrali...

 

350 bin aynanın kullanıldığı dünyanın en büyük güneş enerjisinden elektrik üreten santral ‘Ivanpah’ Mojave çölünde çalışmaya başladı. Üretilen elektrik Las Vegas’taki 140 bin eve ulaştı.

 

Kaplumbağa ve çakallardan başka kimsenin dolaşmadığı Mojave çölünde yapılan ve elektrik üretecek olan dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali açıldı. NRG, Google ve Bright Source enerjinin birlikte yaptığı ve 2.2 milyar dolara mal olan sistem, 13 kilometrelik bir alanı kaplıyor. California-Nevada sınırına yakın bir arazide hayata geçirilen sistemin üreteceği 400 megawat enerji ile 140 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

 

350 bin aynadan oluşan sistem, ABD’nin yeşil enerji için bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım. Ivanpah Güneş Enerji Santrali’ndeki 350 bin ayna 140 metre yükseklikteki kulelere yansıtıyor.

 

Muhteşem düzenek

Kulelerdeki su kazanları gelen ışınla içindeki suyu ısıtıyor, ısınan su, borular aracılığıyla buharla çalışan ve elektrik üreten türbinlere ulaşıyor. Burada üretilen elektrik 45 kilometre uzaktaki Las Vegas’ta 140 bin evi aydınlatıyor.

http://haber.gazetevatan.com

14.02.2014