LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Güneş Takip Sistemleri Sayesinde %40 Elektrik Üretim Artışı Sağlamak Mümkün!

 

Sunplast Enerji, hareketli güneş takip sistemi (tracker) ile sabit güneş enerjisi sistemlerinin, 12 aylık toplam elektrik üretim miktarlarını karşılaştırdı. Çalışma sonucunda, hareketli güneş takip sistemi üzerine kurulu fotovoltaik güneş panellerinin, ayaklı hareketsiz sistem üzerine kurulu panellere göre, yıllık bazda %38,2 daha fazla elektrik ürettiği ortaya konuldu.

 

Hareketli güneş takip sistemlerinin sağladığı elektrik üretim artışını ölçmek amacıyla, Sunplast Enerji, Gaziantep’te aynı alana, her ikisi de kendi üretimi olan, biri hareketli, diğeri sabit iki sistemin kurulumunu gerçekleştirdi. Eşdeğer çevre koşulları altında kurulan ve aynı panel, invertör ve yardımcı ürünler kullanılan sistemlerin üretim değerleri, 01 Şubat 2013 - 31 Ocak 2014 tarihleri ABB SREA-50 uzaktan izleme sistemleri ile izlendi. Anlık, günlük ve aylık olarak ölçülen elektrik üretim değerlerinin yıllık toplamına bakıldığında, iki sistem arasında %38,2 oranında bir fark olduğu ortaya konuldu. Ölçümlerde, güneş takip sistemiyle özellikle yaz aylarında %50’nin üzerinde bir üretim artışı sağlanmasının mümkün olduğu görüldü.

 

Elektrik üretim miktarındaki artışın yanı sıra, hareketli sistemlerin sağladığı bir başka avantaj, üretimin güneş doğuşundan kısa bir süre sonra başlaması, gün içerisinde daha uzun saatler üst değerlerde gerçekleşmesi ve günbatımına kadar devam etmesi. Sabit sistemlerde ise üretim gün ortasına yakın saatlerde ve daha kısa bir süre boyunca üst değerlerine ulaşıyor. Özellikle akşam saatlerinde üretimin devam etmesi, elektriğin en pahalı olduğu gün diliminde güneş enerjisinden daha fazla yararlanılmasını mümkün kılıyor.

 

Bu çalışmayla, ülkemizde henüz başlangıç aşamasında olan güneş enerjisi alanında, güneş takip sistemlerinin oynayabileceği önemli rol bir kez daha ortaya konmaktadır.

 

Sunplast Enerji tarafından Kanada lisansı ile Türkiye’de üretilen TrueNorthPower tek akslı güneş takip sistemi, GPS kontrolü sayesinde ile günün her saatinde güneş hareketini takip ederek, elektrik üretimini maksimum değerlere çıkarıyor. Sistem, güneş tarlaları ve çatı üzeri güneş enerji santrali uygulamalarının yanı sıra, özellikle tarımsal sulamada, şebekeden bağımsız uygulamalarda ve alan kısıtlaması olan projelerde önemli verim artışları sağlıyor.

www.solarexmagazine.com

06 Mart 2014