LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

LPG’li araçlar teşvik edilmeli

Çevreyi ve havayı kirletmeyen, çevreci LPG kullanımının yaygınlaştığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Diğer yakıtlar gibi yanma sırasında kurum üretmeyen çevreci LPG kullanımı hızla artıyor. Otomobillerde yüzde 41,5 oranında LPG kullanılıyor. Bu çevreci anlayışın yaygınlaşması için de LPG’ye zam yerine, teşvik verilmesi gerekli” dedi.

 

LPG kullanımında ikinci büyük pazar Türkiye olmasına rağmen, LPG tesisatlarının son zamanlarda standartlarının yükseldiğini söyleyen Palandöken, şöyle devam etti: “Türkiye’de 2004 yılında trafiğe kayıtlı otomobillerin 793 bin 81’inde LPG yakıt kullanıyordu. 2013 yılı sonunda bu rakam yaklaşık beş katına çıkarak 3 milyon 852 bin 828’e ulaştı.

 

ÜVEY EVLAT MUAMELESİ

LPG tüketimi de 2013 yılında 2 milyon 800 bin tonu geçti. LPG’li araçlar hızla yaygınlaşmasına rağmen hala üvey evlat muamelesi yapılıyor. Yeterli havalandırma yapılmadığı ve önlem alınmadığı için bu araçlar otoparklara alınmıyor, üvey evlat muamelesi görüyor. Son üretilen araçlarda fabrika çıkışlı olarak standart güvenilir depo sistemleri kullanılması çevre ve güvenliğimiz için çok olumlu bir faktör. Aslında sorun otoparkların standardından kaynaklanıyor. İlk önce LPG’li araçlar göz önünde bulundurularak kapalı otoparkların alt yapıları, havalandırmalarının geliştirilmesi, yangın söndürme sistemlerinin uygun hale getirilmesi çok önemli. Şu an yollarda 3 milyon 852 bin temiz hava ve çevre dostu araç bulunuyor. Bu araçları ise, en çok taşımacı esnafımız kullanıyor. LPG’li araç kullananlar düşen görev de, zamanında kontrollerini yaptırarak, emniyetli olan depoları kullanmalarıdır.”

ww.hurriyet.com.tr / Ankara

17.03.2014

 

-.-

 

LPG Nedir?

LPG, yani Sıvılaştırılmış Petrol Gazı, ham petrolün rafinerilerde damıtılması esnasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğal gazın ayrıştırılması ile elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan, renksiz, kokusuz, havadan ağır ve yanıcı bir gazdır. Bir sızıntı durumunda, gaz kaçağının hemen anlaşılması amacıyla rafineriler tarafından özellikle kokulandırılmıştır. Ülkemizde kullanılan mix LPG`nin bileşimi genelde %70 bütan, %30 propan`dır.

 

Sıvılaştırılmış petrol gazı (Liquified Petroleum Gas) anlamına gelen LPG, bütan ve propan gazlarının karışımıdır.

 

LPG, normal şartlar altında gaz fazında bulunur. Fakat basınç altında ve sıvı halde saklanır. Taşıma ve depolama için sıvı hale getirilen LPG, gaz fazında tüketilir.

 

Yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir. Suda çok az çözünür. Renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle gaz kaçağı durumunda fark edilebilmesi için merkaptanlar veya kükürt bileşenleriyle kokulandırılır.

 

LPG, kullanım şartlarına uyulduğunda, tüketicilerin güvenle kullanabileceği bir yakıttır. LPG, doğalgazın sağladığı bütün faydaları sağlayan ve herhangi bir merkezi altyapı gerektirmeyen bir enerji türüdür. LPG, basit kimyasal yapısından dolayı diğer enerji kaynaklarına göre çevreci bir yakıttır. LPG, ambalajanabilen ve taşınabilir bir enerji türüdür. LPG ayrıca, diğer yakıt türlerine göre ısı değeri yüksek ve verimli bir yakıttır.

 

Hava içinde %2 ila %9 arasında bulunması patlama riskini doğurur.

 

LPG herhangibir yaşam biriminin yaklaşık tüm enerji ihtiyacını kaşılayabilmektedir.