LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Philips ve Ericsson LED’li yol aydınlatma modeli işbirliği

Philips, kentlere Ericsson’ın mobil telekom ekipmanlarını bünyesinde barındırabilecek LED’li yol aydınlatma sistemleri sunacak.


Philips ve Ericsson yeni bir LED’li yol aydınlatma modeli için güçlerini birleştirdi. Philips ve Ericsson, kentler için “bir hizmet olarak aydınlatma” modelinde mobil bağlantı ve LED aydınlatmanın avantajlarını bir araya getiriyor. Kent yetkililerinin GSM entegre lamba direklerinde ağ servis sunucularına mobil geniş bant altyapısı için alan sağlamasına izin veriyor.

Royal Philips ve Ericssonbirlikte yenilikçi bir entegre LED’li yol aydınlatma modeli geliştirdi. Bu ortaklık günümüzde kentlerin karşı karşıya olduğu iki temel soruna çözüm getiriyor: Kent sakinlerine nüfusu yoğun bölgelerde iyileştirilmiş mobil şebeke performansı sağlarken kamusal alanların yüksek kaliteli ve enerji verimli biçimde aydınlatılmasını sağlıyor.

MOBİL OPERATÖRLERİ DİREKLERDE ALAN KİRALAYABİLECEK
Artık Philips, kentlere Ericsson’ın mobil telekom ekipmanlarını bünyesinde barındırabilecek LED’li yol aydınlatma sistemleri sunacak. Mobil geniş bant altyapısı üzerinde Ericsson ile birlikte çalışan mobil operatörleri direklerde alan kiralayabilecek. Bu şekilde mobil ağ operatörleri veri kapsama alanını ve kapasitesini geliştirerek kent sakinlerine iyileştirilmiş mobil geniş bant hizmetleri sunabilecek. Bu model ayrıca, sistemlerin kurulumu ve yönetimi için gereken masrafları daha uygun hale getirerek kent bütçesinin yükünü hafifletecek ve kent altyapısının geri ödeme süresini hızlandıracak.

YÜZDE 50 İLA 70 ARASINDA ENERJİ TASARRUFU
Philips LED’li yol aydınlatma sistemleri yüzde 50 ila 70 arasında enerji tasarrufu sağlıyor ve dünyanın en büyük kentlerinden 12 tanesinde yapılan The Climate Group araştırmasında da onaylandığı üzere akıllı kontrol sistemleri ile birleştirildiğinde yüzde 80’e varan enerji verimliliğine ulaşılmasını sağlıyor. Bu araştırma ayrıca kent sakinlerinin sağladığı güvenlik duygusu ve daha net görüntü sebebiyle geleneksel yüksek basınçlı sodyum sistemlerin verdiği turuncu ışığa kıyasla LED aydınlatmanın beyaz ışığını tercih ettiğini gösteriyor.

ZERO SİTE ÇÖZÜMÜ
Konuyla ilgili açıklama yapan Ericsson Başkanı ve CEO’su Hans Vestberg “Bu işbirliği, ICT ve ortaklıkları kullanarak kentleşme megatrendini ele almanın muazzam bir yolu. Kentlerin nüfusu saatte 7500 kişi artıyor, ancak dünyamız coğrafi olarak genişlemiyor. ConsumerLab araştırmalarımız internet bağlantısının kent yaşamında memnuniyetin beş temel faktöründen biri olduğunu gösteriyor. Sunduğumuz Zero Site çözümü, insanların Dijital Toplum’da başarılı olması için önemli yeniliklerden birisi haline geliyor.” diyor.

IŞIĞIN AYDINLATMANIN ÖTESİNDEKİ KAPASİTESİ
Yeni aydınlatma modeli hakkında bilgi veren Philips Başkanı ve CEO’su Frans van Houten ise “Bu yeni GSM üzerinden haberleşen LED yol aydınlatma modeli yeni dijital dünyanın en iyi örneklerinden biri ve ışığın aydınlatmanın ötesindeki kapasitesinin kanıtı. Bizler kentin ihtiyaçlarına göre şekillenen bir hizmet olarak aydınlatma sistemleri ile belediye yetkililerinin kent sakinlerine sistemleri birbirine bağlı, enerji verimli ve daha güvenli bir kent ortamı sunmalarını sağlarken mevcut bütçeleri ve kaynakları koruyarak kentin yaşanılabilirliğini iyileştiren aydınlatma çözümleri sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kapsama alanı ve kapasite talebini karşılamak için mobil operatörlerin yoğun bölgeleri geliştirmesi, derinleştirmesi ve bu bölgelere daha çok radyo baz istasyonu kurması gerekiyor. Ericsson’ın son teknoloji küçük hücre ürün grubunu barındırmak üzere tasarlanmış yeni GSM üzerinden haberleşen yol aydınlatma armatürleri, doğru istasyon bölgesini bulmaları için ağ operatörlerinin önünde yeni kapılar açıyor. Ayrıca, heterojen ağlara doğru evrimi mümkün kılacak kilit unsurlardan biri olan mobil geniş bant teknolojisinin geleneksel istasyonların ötesinde de kurulmasına yardımcı oluyor.

www.enerjigunlugu.net

19 Mart 2014