LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

İran`ın "Havin-2" güneş enerjili arabası

İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği "Havin-2" adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu.

 

Amerika`da düzenlenen dünya yarışına katılan İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği "Havin-2" adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu.

 

İran`ın Kazvin İslami Serbest Üniversite öğrencilerinin projesi olan Havin-2 yaklaşık 220 kg ağırlığında, 4.5 metre boyunda, 1.8 metreeninde ve 1.1 yüksekliğinde tasarlandığı belirtildi.

 

Aracın enerjisini temin eden Liiyum pilleri 6 metrekarelik güneş enerjisi paneli ile şarj oluyor ve araç tam 4 saat boyunca saatte 90 ila 150 km hız yapabiliyor.

 

Aracın bir önceki versiyonu Havin-1 iki yıl önce Avustralya`da düzenlenen güneş enerjili arabaların yarışında 17. oldu.

 

Washington Post gazetesi, projenin mali sponsorlerine değindiği raporunda, projeye 150 bin dolar tahsis edildiğini, ancak arabanın yarışlara katılması ve takımın Amerika seyahati, bu rakamı aşabileceğini kaydetti.

 

Araştırma takımı Başkanı Dr. Beytullah Ekberi, projenin İran`da temiz enerji kullanımını yaygınlaştırma yolunda önemli bir adım sayıldığını ve benzin tüketiminde önemli oranda düşüşe vesile olabileceğini belirtti. FHA

http://turkish.farsnews.com

14.05.2014