LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Kamuda `yeşil bina` devri

İlk örnek bina, Ankara Sincan`da yapılacak. Enerji maliyeti, standart bir binaya göre 5`te 1 oranında azalacak.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamuda `yeşil bina` uygulaması için kolları sıvadı. İlk örnek bina olarak inşa edilecek Ankara Sincan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası, yağmur sularını toplayarak bahçe sulamasında kullanılmasını sağlayacak, lavabolarda kullanılan suyu toplayarak tuvalet sifonlarına aktaracak.

 

Yeşil çatı uygulaması ile ısı kayıplarının önleneceği projede, labirent sistemi ile yazın ön soğutma, kışın ön ısıtma sağlanacak. Proje ile enerji maliyetleri diğer binalara göre 5`te 1 oranında düşürülecek. Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yürütülen projenin, 20 gün içerisinde maliyet işlemleri sonlandırılacak ve inşaat çalışmaları başlayacak.

 

GÜNEŞ ENEJİSİNDEN ELEKTRİK

Bakanlık, yaptığı inceleme ve araştırmalardan sonra Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu desteği ile Sincan`da yapılacak hizmet binasını `örnek bina` olarak seçti. Yeşil binada bulunacak olan fotovoltaik paneller sayesinde güneş enerjisinden elektrik elde edilerek, binanın elektrik tüketimi azaltılacak. Ahmet TOPAL

www.takvim.com.tr / ekonomi

04.07.2014