LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

TÜBİTAK ALTERNATİF Enerjili Araç Yarışları

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu`nca (TÜBİTAK) düzenlenen ALTERNATİF Enerjili Araç Yarışları`na, Atatürk Üniversitesi, güneş enerjisiyle çalışan araçla katılacak.

 

İzmit Körfez Pisti`nde, 11-17 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek yarışlarda mücadele edebilmek için Atatürk Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından, güneş enerjisiyle çalışan elektromobil yapıldı.

 

Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Akif Ceviz ve Doç. Dr. Tevhit Karacalı`nın gözetiminde öğrencilerin tasarladığı ve "ATAKAR" ismi verilen aracın, Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak`ın katılımıyla düzenlenen törenle ilk test sürüşü gerçekleştirildi.

 

Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencilerinden Emrah Emin Özbaldan, yaptığı konuşmada, ulusal ve uluslararası platformlarda düzenlenen yarışmalar ve etkinliklerde Atatürk Üniversitesi`ni en iyi şekilde temsil etmek için çalışma yaptıklarını vurguladı.

 

Söz konusu çalışmaları en hızlı şekilde sürdüreceklerinin altını çizen Özbaldan, "İmal ettiğimiz elektrik enerjisiyle çalışan aracımız, çevreye zarar vermiyor. Teknolojik yapısı itibarıyla gelecekte üniversitede uygulanması planlanan natif enerjili araç çalışmalarına katkıda bulunacaktır. Örnek bir proje olarak ön plana çıktı" ifadelerini kullandı.

 

Projeyi, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ve TÜBİTAK`ın desteğiyle yürüttüklerinin altını çizen Özbaldan, üniversitede bu aracı yaptıklarını ve ilerleyen zamanlarda daha da geliştireceklerini kaydetti.

 

Bu yarışmaya Türkiye genelinden 48 üniversiteden katılım olacağını anımsatan Totik, yarışa katılmak için son hazırlıkları gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

 

Rektör Koçak, öğrencilerin hazırladığı elektrikle çalışan ve çok amaçlı kullanılabilen aracı sürerek, test etti. Erzurum (AA)

www.haberler.com

07.08.2014