LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Akıllı Sayaç ihalesinde, sokak aydınlatma teklifi!

Kıb-Tek’in tahsilâtı artırma ve kaçak elektrik akımını asgariye indirmek için çıktığı ancak uzayıp, giden tren yoluna dönen Akıllı Sayaç ihalesi, iptal edildikten sonra hayata geçirileceği açıklanan yeni ihale dün start alıyor.

 

Akıllı Sayaç ihalesinin devam ettiği esnada bir şirketin LED’e dönüştürülmesi düşünülen ancak henüz alt yapısı tamamlanmadığı için hazırlık döneminde bulunan sokak lambalarının ihalesi ile ilgili teklif atması dikkat çekti.

 

Kıb-Tek Yönetim Kurulunun, 140 bin 300 adet akıllı sayaç getirtmek için açtığı ihaleyi iptal etmesinden sonra, Kıb-Tek yönetim kurulu başkanı İsmet Akim’in akıllı sayaçları bir başka uygulama ve bir başka ihale yönetimi ile getirteceğini açıklaması sonrasında ihalenin ilk ayağı dün yapıldı.

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na alınması planlanan uzaktan erişimli akıllı sayaç ihalesinin ikinci versiyonu dün gerçekleşti.

 

YETERLİLİKLERİ 15 AĞUSTOS TARİHİNE KADAR İNCELENECEK

Akıllı saat ihalesinin ikinci versiyonu dün 8 Ağustos tarihinde gerçekleşirken ihaleye katılanların 15 Ağustos tarihinde de Teknik Yeterliliğine bakılacak. 22 Ağustos tarihinde yeterliliği sağlayanlar ilan edilecek. 27 Ağustos tarihinde teklifler görüşülecek ve ayni gün yayınlanacak. Hemen akabinde de mukavele yapılacak. İhalede 7 gün kabul süresi var. Ve gelen sayaçları 30 gün içerisinde ödenecek.

 

Akıllı saatlerin en çok 5 Parti şeklinde getirileceği ve akıllı sayaçların her partisinin 33 bin olarak belirlendiği yapılan açıklamadan sonra ilk partinin Eylül ayının ilk haftasında 33 bin adet olarak getirilmesi için dün kollar sıvandı. Akıllı saat ihalesinin ikinci versiyonu dün 8 Ağustos tarihinde yeniden başlarken ihalede ilginç olaylarda yaşandı.

 

LED SOKAK AYDINLATMA IŞIKLARI İÇİN İHALEYE TEKLİF VERİLDİ

Akıllı Sayaçlar ile ilgili ihalenin devam ettiği esnada Bob Machineri şirketinin, LED’e dönüştürülmesi düşünülen ancak henüz alt yapısı tamamlanmadığı için hazırlık döneminde bulunan sokak lambalarının ihalesi ile ilgili teklif atması dikkat çekti.

 

O KADAR MI ŞARTLANDI?

Şirket sahiplerinin akıllı sayaç ihalesi yerine sokak aydınlatma lambası ihalesine şartlanmaları nedeniyle 30 Milyon Euro civarında olacağı tahmin edilen Sokak Aydınlatma lambalarına teklif attı. İlgili firmanın Akıllı Sayaç yerine LED sokak aydınlatma lambaları ile ilgili teklif atmaları çeşitli söylentilere de neden oldu.

 

BU KEZ KIB-TEK HAKLI ÇIKTI

Akıllı sayaç ihalesinde yeterli evraka sahip olmadıkları için elenen ancak elendikleri için mahkemeye başvurarak ara emri alan bazı şirketlerin yine evrakta eksiklikleri görülerek ihaleden elenmeleri dikkat çekti. Bu noktada Kıb-Tek haklı çıkarken, ismi çeşitli nedenlerle zikredilen Teknik Müdürün ihale komisyonunda görev almaması Kıb-Tek’in artısı olarak görülürken, çeşitli söylentilerin çıkmasını da önlemiş oldu.

 

İhaleye katılan şirketler arasında evrakları tamam olan ve ihale şartlarını yerine getiren Mors, Kıymet Traiding, Elparts 3 Fazda kabul edildi tek fazda ihale dışı kaldı ve E@S’in teknik olarak ihaledeki evrakları ve fiyatları yeterli görülerek Kıb-Tek satın alma komisyonunca incelenmeye alındı.

 

İHALE DIŞI KALANLAR

CYSIGNS firmasının Kaan Sayaç ile katıldığı ihalede istenen MID evrakı olmadığı, Bob Macihinery’nin inkkoteks marka (Bulgar - Rus Merkury) sayaçlar ile Elpars’ın Elgama sayaçlarının tek fazda uygunluk belgelerinin olmaması nedeniyle ihale dışı kaldıkları görüldü. (Kaynak:dETAY)

www.gundemkibris.com

09 Ağustos 2014