LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Philips Aydınlatma Üst Yöneticisi (CEO) Eric Rondolat, "2016 yılına geldiğimizde tüm pazardaki satışların yüzde 55`inin LED tabanlı olması bekleniyor" dedi.

 

Sultanahmet Four Seasons Hotel`de düzenlenen toplantıda konuşan Rondolat, Philips Aydınlatma`nın yıllık cirosunun 8,3 milyar avro olduğunu, 45 bin kişi istihdam ettiklerini, bağlantılı aydınlatma ve LED alanında dünyada lider şirket konumunda olduklarını söyledi.

 

Rondolat, Philips`in dış mekan, iç mekan, ofis, perakende, sağlık, eğlence, otomotiv, otel, endüstri ve ev aydınlatması olmak üzere farklı segmentlerde ürün ve hizmetler ürettiğini belirtti.

 

Bundan 10 yıl önce sattıkları ürünlerin tamamının konvansiyonel ürünler olduğunu anlatan Rondolat, "2016 yılına geldiğimizde tüm pazardaki satışların yüzde 55`inin LED tabanlı olması bekleniyor. Biz de bu yıl ikinci çeyrekteki ciromuzun yüzde 36`sını LED tabanlı ürünlerden elde ettik" değerlendirmesinde bulundu.

 

Rondolat, LED aydınlatma yatırımının geri dönüşünün 1-4 senede gerçekleştiğine işaret etti.

 

Global elektrik tüketiminin ortalama yüzde 20`sinin aydınlatmaya gittiğini anımsatan Rondolat, konvansiyonel bir lamba LED`le değiştirildiğinde yüzde 80 enerji tasarrufu sağlandığına dikkati çekti.

 

Rondolat, şöyle devam etti:

"Yüzde 80 enerji verimliliğiyle dünyadaki elektrik tüketiminde yüzde 15-16 tasarruf sağlayabiliyoruz. Birçok ülke enerji tüketimini düşürmeye çalışıyor. Her şeyden önce enerji tasarrufu büyümeye katkı sağladığı için çok önemli. Elektrik üretim kapasitesini artırmak da çözüm değil çünkü önemli olan tüketimi düşürmek. Türkiye gibi cari açığı yüksek bir ülkede enerji tüketimini düşürmek daha da önemli."

 

Türkiye’nin en önemli sıkıntılarından birinin enerji ithalatı olduğuna dikkati çeken Rondolat, LED teknolojisinin enerji ithalatının getirdiği sınırlamaları ortadan kaldırmak anlamında büyük bir şans olduğunu dile getirdi. Teknoloji değişimiyle bu soruna anında çözüm sağlayabileceklerini savunan Rondolat, Türkiye’de ekonomik refahın ve büyümenin devam etmesi için LED teknolojisinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

Türkiye’de birçok anıt ve abide bulunduğunu hatırlatan Rondolat, LED teknolojisi ile bunları canlandırmanın büyük önem taşıdığına işaret etti. Rondolat, İstanbul Boğazı`ndaki 2 köprünün aydınlatmasını da Philips`in yaptığını anımsatarak, köprülerin bu sayede güzel bir görünüme kavuştuğunu söyledi.

 

Hue uygulaması

Philips tarafından geliştirilen Hue uygulamasına da değinen Rondolat, bu uygulamayla evdeki bütün ışıkların rengini cep telefonuyla değiştirmenin mümkün olduğunu anlattı. Akıllı telefonlara ve tablet bilgisayarlara indirilebilen uygulamanın birçok kolaylık sağladığını belirten Rondolat, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Evinizdeki duvarın boyasını değiştirmektense ışığın rengini değiştirebiliyorsunuz. Mesela bir davet veriyorsanız beyaz, kutlama yemeği varsa rengarenk yapabiliyorsunuz. Telefon sesi duymak istemiyorsanız telefonunuz çaldığında evinizin duvarındaki ışık yanıp sönüyor. Her şey internet üzerinden birbiriyle bağlantılı olduğu için birçok şey mümkün."

 

Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür de Ankara’da LED`li yol aydınlatma pilot projesini hayata geçirdiklerinin altını çizdi. İnönü Bulvarı’ndaki 46 yol aydınlatma lambasını LED lambalarla değiştirdiklerini ifade eden Gür, pilot proje ile yüzde 40’ın üzerinde enerji tasarrufu sağladıklarını söyledi. Gür, led aydınlatmanın tamamen beyaz ışık yaydığı için izleme sistemlerine de büyük ölçüde katkı sağladığını da sözlerine ekledi. İstanbul (AA)

09 Eylül 2014