LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

TÜRKİYE`DE İLK DÜNYADA EN BÜYÜK

ANTALYA`da 33 bin kişilik stat inşaatında çalışmaların yüzde 65`i tamamlandı.

 

Stadın Proje Müdür Yardımcısı Yaşar Aydın, çatı bölümüne yerleştirilecek güneş enerji panelleriyle elektrik üretecek stadın Türkiye ilk, enerji üretim kapasitesiyle de dünyadaki en büyük spor kompleksi olduğunu söyledi.

 

Meltem Mahallesi`nde geçen yıl Haziran ayında temeli atılan ve 96 dönümlük arazide yer alan 33 bin kişilik stadyumda inşaat çalışması devam ediyor. Stat inşaatında çalışmaların yüzde 65`i tamamlanırken 16 bin metrekarelik çatı ile tribünlerin üzeri kapatılacak.

 

Türkiye`deki futbol sahalarından farklı bir özelliğe sahip olan stadın çatısındaki 13 bin metrekarelik bölümde yer alacak güneş enerji panelleri de elektrik üretecek. Kendi enerjisini üretecek stat, kent merkezine de elektrik üretimi sağlayacak.

 

47 LOCA, 1200 ARAÇLIK OTOPARK

UEFA 2016 kriterlerine uygun şekilde hazırlanan statta 42 adet 10 kişilik, 4 adet grup ve başkanlık olmak üzere toplam 47 loca, 8 bin metrekarelik ticari alan ile 1200 araçlık otopark yer alıyor. Karşılıklı iki skorboardın olacağı statta, taraftar için farklı yönlere giriş çıkış alanının ayrıldığı ve yüz tanıma kameralarının da yer aldığı en üst düzeyde güvenlik önemlerinin alınacağı belirtildi. Proje maliyeti 80 milyon lira olan ve 13 Nisan`da tamamlanması planlanan statta Mart ayında da çim ekimi yapılacak. Stadın tamamlanması ardından Antalyaspor`un önümüzdeki sezonda müsabakalarını 33 bin kişilik stadında oynaması hedefleniyor.

 

GÜNDE 11 BİN 200 KİLOWATT SAAT

Stadın Proje Müdür Yardımcısı Yaşar Aydın, stat inşaatında betonarme kısmın tamamlandığını, mekanik ve elektronik tesisat işlerinin devam ettiğini anlattı. Stadın şu anda çatısının çelik karkasının tamamlandığını ve tribündeki oturma yapılanmasının bitmek üzere olduğunu söyleyen Aydın, "Türkiye`de ilk kez dairesel bir stat yapılıyor. Stadın çatısında 1.4 megavatlık enerji üretimine sahip güneş santrali olacak. Günde ortalama 11 bin 200 kilowatt saat enerji üretilecek. Stat bugün itibariyle Türkiye`de enerji üreten ilk, üretim kapasitesiyle de spor kompleksleri bakımından dünyada en büyük olma özelliğine sahip" diye konuştu.

www.haberci07.com

05 Ekim 2010