LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Bursa ‘Avrupa Yeşil Başkenti’ olmaya aday

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle ‘tarih başkenti’ olan Bursa, şimdi de ‘2017 Avrupa Yeşil Başkenti’ unvanına talip oldu.

 

Bugüne kadar 7 kentin ‘yeşil başkent’ unvanı kazandığı Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması’nın 2017 yılı adayları arasına 8 ülkeden 12 şehir girerken, Türkiye de Bursa ve İstanbul ile listede yer aldı.

 

Avrupa Komisyonu’nun 2010 yılından beri her yıl çevre dostu şehir yaşamını teşvik etmek üzere düzenlendiği ve bugüne kadar Avrupa ülkelerinden 7 şehrin kazandığı Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması’nın 2017 yılı hazırlıkları sürüyor. ‘Yeşil Başkent’ unvanı, diğer Avrupa şehirlerine örnek olmanın yanı sıra, turizm, iş ve yaşam merkezi olarak da kentlerin itibarını pekiştirirken, 2017 yarışmasına Türkiye, Portekiz, İrlanda, Almanya, Hollanda, Finlandiya, Portekiz, Macaristan ve İsveç’ten 12 kent aday oldu. Türkiye’den Bursa ve İstanbul’un adaylık dosyaları konsey tarafından kabul edildi.

 

Yarışma kapsamında aday şehirlerin, kent yaşamını her yönüyle kapsayan 12 gösterge alanında hazırlanan eylem planları değerlendirmeye alınıyor. Yüksek çevresel standartlara ulaşma, çevresel iyileştirme ve sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliğine azaltım ve uyum sağlama, yerel ulaşım, sürdürülebilir arazi kullanımını içeren yeşil kent alanları, dış ortam hava kalitesi, akustik çevrenin kalitesi, atık üretimi ve yönetimi, atıksu arıtımı, enerji performansı, doğa ve biyo çeşitlilik, atık yönetimi, su yönetimi gibi konularda bütünleşik çevre yönetimini sağlayan kentler ödüle layık görülüyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından titiz çalışmalar sonucu 12 başlık altında hazırlanan başvuru formu konsey tarafından kabul edildi. Böylelikle Bursa, Avrupa’nın Yeşil Başkentler haritasındaki aday kentler arasında İstanbul ile birlikte yerini almış oldu.

 

Büyükşehir Belediyesi olarak en temel hedeflerinden birinin bütünüyle kentteki yaşam kalitesini en üst seviyelere çıkarmak olduğunu belirterek, bu doğrultuda yoğun bir çaba harcadıklarını söyledi. Kişi başına düşen düzenlenmiş yeşil alan düzenlemesi kapsamında son 5,5 yılda Bursa’ya yaklaşık 2 milyon metrekare yeşil alan kazandırdıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bunun yanında daha sağlıklı bir çevre için gerek derelerin ıslahı gerekse sanayi atıklarının kontrolüne yönelik çalışmalarımız hızla sürüyor. Bizim hedefimiz 7’den 70’e herkesin sağlık ve huzur içinde yaşamasını tesis etmek. Bu doğrultuda bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla Avrupa’da da şehrimizi ön plana çıkarmak istiyoruz. Avrupa Yeşil Başkenti Yarışması için hazırladığımız adaylık dosyası kabul edildi. Nasıl tarihi miras çalışmalarımız sonucu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiysek, çevre alanında yaptığımız çalışmalarla da Avrupa’nın Yeşil Başkenti unvanını da kazanmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Bu arada aday kentlerin başvuruları tamamlanırken, Kasım 2014 - Mart 2015 arasında tüm başvurular uzmanlar tarafından değerlendirmeye alınacak. Haziran 2015’te de 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti ödülünü kazanan kent jüri tarafından açıklanacak.

www.iha.com.tr

24.10.2014