LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Tasarımda yeni soluk

​ISTANBUL’74 ve Defne Koz işbirliğinde oluşturulan, "oneoffınfıtınıty" markasının, tasarım dünyasına yeni bir soluk getirecek ilk koleksiyonu "DEFNE KOZ - SOLID AIR" sergisi ISTANBUL’74 Galatasaray’da başlıyor.

 

ISTANBUL’74 ve Defne Koz işbirliğinde oluşturulan oneoffinfinity markası, ilk serisi ‘DEFNE KOZ - SOLID AIR’ koleksiyonu ile tasarım dünyasıyla buluşuyor.

 

06 Kasım - 08 Aralık tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray Galeri’de sergilenecek koleksiyon; dünyaca ünlü tasarımcı Defne Koz’un tasarladığı doku, şekil ve ışık efektleriyle derinlemesine yoğrulmuş 12 özgün heykelsi parçadan oluşuyor.

 

Yenilikçi 3D üretim teknolojilerinin, parametrik geometrinin ve LED ışık kaynaklarının potansiyelini keşfetmeye yönelik tasarlanan koleksiyon, dünyaca ünlü tasarımcı Defne Koz’un tasarladığı doku, şekil ve ışık efektleriyle derinlemesine yoğrulmuş heykelsi nesnelerin bir araya geldiği 12 parçadan oluşuyor.

 

ISTANBUL’74 ile birlikte oluşturduğu “oneoffinfinity” markasının ilk serisi ‘DEFNE KOZ - SOLID AIR’ koleksiyonunu ilk kez gösterime sunan tasarımcı projeyi, “Bir sanat ve kültür platformu olan ISTANBUL’74 ile birlikte oluşturduğumuz bu markanın ilk serisi ‘Solid Air’ koleksiyonunda yer alan her bir ürün, endüstriyel tasarım kültürünü oluşturan seri üretim teknolojisi ile üretilmekle beraber “oneoffinfinity” markasında yer alan hiçbir tasarım birbiri ile aynı olmayacak, her ürün ‘benzersiz’ olacak. Solid Air’ sergisi 12 heykelsi lambalardan oluşuyor, ancak bu tasarımlar alışageldigimiz lambalar değil. Çok narin dokularla ve örgülerle sarılmış, materyalize olmuş ışıkların şekilleri…” sözleriyle anlatıyor.

 

ISTANBUL’74 ve tasarımcı Defne Koz’un ilk markası “oneoffinfinity” farklı seriler ile devam edecek.

 

Koleksiyonda yer alan tüm parçalar, bilgisayar ortamındaki tasarımların üç boyutlu fiziksel modellerinin üretiminde kullanılan katmanlı üretim (3D Printing) teknolojisine sahip +90’ın dijital fabrikasında üretildi.

 

DEFNE KOZ KİMDİR?

Koz Susani Design Inc’in kurucusu olan ve çeşitli kıtalara yayılan markalar için gerçekleştirdiği uluslararası ödüllü tasarımlarını içeren çalışmalarını Chicago’dan yürüten Defne Koz’un ünlü tasarımlarını içeren çalışmalarını Chicago’dan yürüten Defne Koz’un müşterileri arasında, Alessi, Allstate, Arcelik, Crate & Barrel, Derin, Dove, Elidor, FontanaArte, Foscarini, Gaia&Gino, Leucos, Lipton, Mitterteich 1400º, Megaron, Nissan, Nestle, Nurus, OmniDecor, Panasonic, Philips, Pirelli, Rapsel, Samet, Swarovski, Swissotel, Unilever, Verreum, Vitra, WMF, Xerox gibi dünyanın önde gelen firmaları bulunuyor.

 

Defne Koz’un tasarım kavramı, Ettore Sottsass stüdyosunda aldığı egitim ve kendisinde bütünleşmiş olan Türk / İtalyan kültürlerinin karışımı ve çok farklı ürün tiplerine olan güçlü merakından etkilendi.

 

İlgi yelpazesi; dijital ses sistemleri gibi yeni teknolojilerin kullanımını / arayüzünü /çehresini ‘insancıllaştırmak’tan başlayarak geleneksel el yapımı seramiklerin yeniden keşfine kadar uzanıyor.

 

Projelerinin ortak yönü, kendi özgün tasarım dili ve malzemelerinin algılama özellikleri üzerinde yürüttüğü araştırmalar.

 

2013 yılında Elle Decor International Design Awards Türkiye tarafından Yılın Tasarımcısı ödülüne layık görülen Koz’un tasarımları, 2014 IDEA Bronz Award; 2014 IF Design Award; 2014, 2013, 2012, 2011, 2009 ve 2006 yıllarında Reddot Design Award; Alman Tasarım Konseyi tarafından verilen 2013 Innovation Design Award; 2013 ve 2002’de Chicago Athenaeum Múseum tarafından verilen Good Design Award; 2012 2011 Elle Decor Best of the Category Design Award, 2011 IDA Bronz Award, 2001 I.D Design Magazin Best of The Category Design Award ödüllerinin sahibi olmuştur. Ayrıca ürünleri ADI Compasso d`Oro Indexine aday olarak seçilmiş, DesignKey tarafından defalarca ödüllendirildi.

 

IMM KoelnMesse tarafindan 2011 Trend Board’un başına seçilerek 2011 trend kitabını bu fuar için üç meslektaşıyla birlikte oluşturdu ve Koel Fuarı Trend bölümünde kendisine ayrılan alanda ‘Suprising Empathy’ isimli sergiyi sundu.

 

Akbank Aksanat Danışma Kurulu’nda yer alan Defne Koz, 2012 İstanbul Tasarım Bienali’nin danışma kurulunda yer aldı.

 

Milano Domus Academy’de; Japonya’da Fukui Prefecture; Londra’da Architectural Association; Istanbul Teknik Üniversitesi; University of Chicago, Istanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Yönetimi Sertifika Programı; Belgrad Design Week’te, Buenos Aires’de Centro Borges gibi kuruluşlarda seminerler düzenlemiş, çeşitli ülkelerde ve üniversitelerde konferanslar verdi.

 

ISTANBUL’74: KÜLTÜREL ALIŞVERİŞ VE EVRENSEL ZİHİNLER

 

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve alanlarını odağına alan ISTANBUL’74, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.

 

ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali - IST. Festival’i düzenlemektedir. Yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival üç günlük bir programdan oluşuyor.

www.egitimajansi.com

05 Kasım 2014