LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Astronotların gözünden Dünya

ABD merkezli bir firma, Uluslararası Uzay İstasyonu`na (UUİ) 360 derece kayıt yapabilen ultra yüksek çözünürlüklü kamera göndermeyi planlıyor. Kameranın görüntüleri, astronotların bakışını sanal gerçeklikle sunacak.

 

SpaceVR adlı firma, gelecek yıl UUİ`ye 16K kalitesinde çekim yapabilen 360 derece görüş açılı kamera göndermeyi planlıyor. Proje için gerekli olan 100 bin doları Kickstarter`da başlattıkları kampanya ile toplamayı hedefleyen Overview One, Dünya`y astronotların gözünden görüntülemeyi amaçlıyor.

 

IFLScience sitesine bilgi veren SpaceVR firmasından Varun Vruddhula, `179 derecelik lenslere sahip olan dört kameranın birleştirilmesiyle oluşan Overview One`ın aralıksız dört saat çekim yapabildiğini` belirtti. Her bir kamera 4K kalitesinde görüntü alacak kamera, astronotlar tarafından 5 dakika içinde monte edilerek tek bir tuşa basıldığında çalışacak şekilde tasarlandı.

 

Overview One`ın, UUİ`de Dünya`nın gözlemlenmesi için kullanılan Cupola modülüne yerleştirilmesiyle elde edilecek görüntüler, sanal gerçeklik başlıklarında izlenebilecek. Ayrıca Android, iOS ve web tabanlı uygulamalarda görüntüler izlenebilecek.

 

GoPro kameralarla donatılan altı kamera modülü içeren Overview One, aynı zamanda LED aydınlatma, ısı ve basınç sensörü, LiFePO4 bataryası, USB 3.0 bağlantı ve insan arayüzü kontrol ekranı içeriyor.

 

UUİ`de canlı yayın yapılmasının henüz mümkün olmadığını ve Dünya`ya indirilen görüntülerin yaklaşık bir haftada video haline getirildiğini belirten Vruddhula, yakın gelecekte ultra HD canlı yayınların başlayacağını umuyor.

www.aljazeera.com.tr / haber

6 Eki 2015