LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Sokak aydınlatmaları

”Bir gece vakti şehre gelenlerin ilk selamı, şehri terk edenlerin son vedası” şehir ışıkları! Çok yönlü görevleri ile yerleşim birimlerinin vazgeçilmezi! En temel görevi görmemize yardımcı olmaları, aynı zamanda görülmemizi de sağlıyorlar, diğer yandan gece güvenliğimizin bir parçası. Yenilikçi bir yaklaşımla mimarlar ve şehir plancıları için bir şehir mobilyası. ”Güneşin son bir güç ile bulutları kızıla boyadığı anlar geçtikten sonra, yanmaya başlar sokak lambaları. Gecenin sessizliğinde aya eşlik ederken, ışığını soluyan şehre hayat verirler.” *

 

Sokak aydınlatmalarının bu çok yönlü görevini yaparken bazı teknik kriter ve standartları sağlıyor olması gerekiyor. Her ülkenin kendi aydınlatma uygulamalarına uygun standartları mevcut. Ülkemizde Avrupa standartları uygulanmaktadır, sokak armatürü tasarlarken uygularken bu standart kriterleri göz önünde bulundurulmalı.

 

EN 13201-1 yol aydınlatma aydınlatma sınıfı seçimi,

EN 13201-2 yol aydınlatması performans gereksinimleri,

EN 13201-3 yol aydınlatma performans hesaplamaları,

EN 13201-4 aydınlatma performans ölçme yöntemlerini tanımlıyor.

 

Bütün bu tanımlamalar, aydınlatmanın önemi, aydınlatma düzgünlüğü, ölçüm ve hesaplama yöntemleri dahil olmak üzere belirli gereksinimleri ile belirli değerleri tanımlıyor. Şekil1 de aydınlatma sınıflarının tanımlarını görebilirsiniz.

 

Avrupa standartları, yol genişliği, direk yüksekliği, direkler arası mesafe değerlerini belirtmez. Önemli olan alandaki aydınlatma değerleridir.

 

Bütün bu standartlar çerçevesinde LED ışık kaynakları neden sokak aydınlatmaları için uygundur?

 

- Uzun ömür ile azaltılmış bakım maliyetleri

- Yüksek güvenilirlik ile artan yol güvenliği

- Düşük enerji ihtiyacı

- DIM edilebilme özelliği ile ayarlanabilir, zamanlanabilir aydınlatma seviyeleri, azaltılmış enerji ihtiyacı

- Küçük ölçüleri ile esnek, ince ve kompakt armatür tasarımı

- Yüksek renksel geriverim (sodyum ve civa lambalara göre)

- Farklı ışık renk sıcaklıkları seçenekleri

- Hemen açılıp kapanma ve sınırsız açma kapatma sayısı

- Azaltılmış kırılma riski (daha düşük ışık çıkış yüzeyleri)

- Beyaz LED ışık kaynakları daha az UV ve mavi ışık ihtiva eder ve böcekleri çok daha az çeker böylelikle armatür kirliliği azalır bakım aralıkları uzar.

 

Klasik ışık kaynakları iyi tasarlanmış bir armatürde kullanılmıyorsa faydalı alan dışında ışık yayarak ışık kirliliğine sebep olurlar. Diğer yanda LED ışık kaynaklarında doğru optik veya reflektör kullanılarak ışık kolayca yönlendirilir. Bu aynı zamanda daha verimli armatür tasarlamanın önünü açar ve enerji tasarrufu sağlar.

 

Günümüzde, yüksek başlangıç maliyetlerine rağmen LED ürünler ömürleri boyunca toplam maliyetlere bakıldığında geleneksel lambalara göre oldukça rekabetçidir. LED ürünlerin başlangıç maliyetleri sodyum lambalara göre yüksektir, ancak ürün ömürleri ve ömrü boyunca elektrik tüketimleri, bakım maliyetleri, lamba değiştirme (sodyum lambalar 2-4 yılda bir değiştirilir) maliyetleri LED ürünleri avantajlı kılıyor.

 

Sokak armatürleri tasarlanırken, kullanılacak ülkenin gereksinimleri ve standartları göz önünde bulundurulmalı ve bunları karşılamalıdır. Buna ek olarak kamaşma fiziksel ve estetik görünüm de dikkate alınmalıdır. Işık çıkışı LED ürünlerde daha kolay yönetilebilir ve kontrol edilebilir böylece LED ürünler daha büyük avantajlar sağlar. DIM edilebiliyor ve aydınlatma otomasyonuna bağlanıyor olmaları ilave verimlilik sağlıyor. Son birkaç yılda düşen ürün maliyetleri, artan verimlilik ve ışık kalitesi LED ürünleri sokak aydınlatması için vazgeçilmez kılmıştır.

www.ledportali.com

12.10.2015