LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

MEVKA’NIN GÜNEŞİ, KARAMAN OSB’YE AÇTI

MEVKA, yenilenebilir enerjiye verdiği desteklerin niteliğini yükseltti. Karapınar OSB’ye elektrik enerjisi üretim tesisi için 415 bin tutarında destek veren ajans, OSB’nin enerji üretimine omuz verecek.

 

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), yenilenebilir enerji kapsamında ayırdığı 23 milyon liralık kaynakla sanayi bölgelerine ve KOBİ’lere destek çıkıyor. Yenilenebilir enerjiye verdiği desteklerin niteliğini ve yoğunluğunu artıran MEVKA, 2015 Yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında Konya’da faaliyette bulunan Karapınar OSB Bölge Müdürlüğü tarafından sunulan “Karapınar OSB Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi” başlıklı projeyi desteklemeye değer buldu. Proje Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman tarafından imzalandı. Karapınar OSB’nin projesinin yaklaşık 415 bin lirasını karşılayan ajans, OSB’nin kendi elektriğini üretmesini sağlayacak.

 

Karapınar’ın enerjisi yükseliyor

İmza töreninde konuşan Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, imzalanan protokolün desteğiyle Karapınar’ın enerjinin merkezi haline geleceğini belirtti. Yaka, enerji ihtisas endüstri bölgesine atıfta bulunarak, enerjisini üretebilen bir OSB olarak sahneye çıkmanın ne denli önemli olduğunun bilincinde olduklarına değindi. Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca da, enerjide dışa bağımlılığın azalacağı vurgusunda bulundu. Karaca; “Ucuz maliyetle enerji üretilmiş olunacak. Bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerji en makul ve en üretken yoldur” dedi.

 

Akman: Güneşimiz Türkiye’yi ısıtacak

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili farkındalık oluşturma amacıyla yenilenebilir enerjiyi desteklediklerini ve enerjiden istifade etmenin yollarını keşfettiklerini belirtti. Karapınar’ın güneş enerjisi potansiyelinin gün geçtikçe yükseldiğini belirten Ahmet Akman; “Karapınar, güneş enerjisi alanında dünyada ilk 10’a girebilecek potansiyele sahip. Linyit rezervimizin ve ihtisas endüstri bölgemizin de devreye girmesiyle birlikte, Karapınar bölgesi güneş enerjisinden hem kendisi yoğun bir şekilde istifade edecek, hem de Türkiye’ye sağladığı üstünlükle uluslararası bağlamda ülkemizin elini güçlendirecek” şeklinde konuştu.

 

415 bini MEVKA’dan

İmzalanan 553 bin 250 liralık projenin bütçesinin, 414 bin 937 lirası MEVKA tarafından karşılanacak. İmzalanan proje ile 200 kilovat kurulu güce sahip güneş enerjisi sistemi kurulacak. Destek ile güneş enerjisinden elektrik üretilecek olan panellerden ve gerekli ekipmanlarından oluşan bir sistem satın alınarak Karapınar OSB’ye kurulacak.  Yıllık üretilmesi öngörülen toplam elektrik enerjisi miktarı ise 261 bin 200 kilovat olarak belirlendi.

 

Kullandığı elektriği kendisi üretecek olan Karaman OSB, fazla elektriği satarak maddi gelir de elde edebilecek. Ağırlıklı olarak çevre aydınlatmalarına elektrik harcayan Karapınar OSB, ürettiği enerjiyi yine aynı alanda değerlendirecek. TUĞÇE EROL

www.sanayigazetesi.com.tr

20.10.2015