LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Solimpeks takip sistemleri üretimine başlıyor

 

Şirket İspanyol Meca Solar ile işbirliği geliştirdi.

Türkiye’nin önde gelen güneş enerjisi şirketlerinden Solimpeks, güneş enerjisi santralleri için takip sistemleri geliştiren İspanyol Meca Solar ile işbirliği geliştirdi. Solimpeks grubu CEO’su Halil İbrahim Dağ, Meca Solar ile yaptıkları anlaşma ile şirketin geliştirdiği ürünlerin Türkiye pazarına yönelik tasarım haklarını satın aldıklarını ve bu ürünlerin Türkiye’de üretim ve satışını gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Bu sistemlerin satışı halihazırda Türkiye’de 100 MW’ın üzerinde kurulu güce sahip güneş enerjisi santralinin devreye alınmasını sağlamış Solimpeks grubuna bağlı Seiso şirketi ve 100’ün üzerindeki Solimpeks bayisi tarafından gerçekleştirilecek.

 

Dağ açıklamasında bu sistemlerinin güneş enerjisi santrallerinde gerçekleşen elektrik üretimini çok önemli düzeyde yükselttiğinin altını çizerken bu artışın, kullanılan diğer ekipmanlar ve santralin inşa edildiği alan gibi faktörlere de bağlı olarak, tek eksenli sistemlerde yüzde 20-25, çift eksenli sistemlerde ise yüzde 40-45 oranında gerçekleşebileceğini söyledi.

 

Solimpeks’in devreye aldığı güneş enerjisi projelerinden 16 MW’lık bölümünde takip sistemleri kullandıklarını söyleyen Solimpeks CEO’su Dağ bu projelerin toplam güçleri 10 MW olan ikisinde de Meca Solar sistemleri kullandıklarını, bu sayede üretim artışını uygulamada test etme imkanı bulduklarını da sözlerine ekledi.

 

2021’de GES projelerinin yüzde 50’sinde takip sistemi olacak

ABD merkezli araştırma kuruluşu Greentech Media tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan bir rapordaki veriler takip sistemi kullanan büyük ölçekli güneş enerjisi santrali projelerinin sayısının hızla artmakta olduğunu ortaya koymuştu.

 

Çalışmadaki verilere göre 2015 yılında küresel ölçekte devreye giren zemine monte güneş sistemlerinin 5 GW’lık bölümünde takip sistemleri kullanılırken, bu rakam 2016 yılında 12,6 GW’a yükseldi.

 

GTM Research öngörüsüne göre 2021’de devreye girecek büyük ölçekli projelerin, yarıya yakınına denk şekilde, 37,7 GW’lık bölümünde takip sistemleri kullanılacak.

http://solar.ist

14.09.2017