LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Belediyeyi güneş enerjisi aydınlatıyor

Tepebaşı Belediyesi iki farklı bina üzerine kurduğu güneş enerjisi panelleri ile yüzde 24`lük enerji tasarrufu sağlıyor.

 

Tepebaşı Belediyesi, temiz enerji için güneş enerjisine önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor. Güneş enerjisinden yararlanacağı alanları arttırmayı hedefleyen belediye, Tepebaşı Hizmet Binası ve yeşil bina özelliği bulunan Mustafa Kemal Atatürk Su Sporları Merkezi`ni yıllar önce güneş panelleri ile donattı. Tepebaşı Hizmet Binası`ndaki paneller 2013`de kurulurken, sistem 95 kilowatt gücünde üretim sağlıyor. Çift yönlü sayaç takılan sistemde belediye aynı zamanda enerji de satabiliyor. 2014 yılı içerisinde 780 bin 990 kilowatt tüketim yapılırken 112 bin 540 kilowatt elektrik üretilip şebekeye verildi. Sonuç olarak 2014 yılı içeresinde belediye binasının elektrik ihtiyacının yüzde 14,4`ü güneş sisteminden karşılandı. 2015 yılı içerisinde 1 milyon 54 bin 345 kilowatt tüketim yapılırken 122 bin 370 kilowatt elektrik üretilip, şebekeye verildi. Sonuç olarak 2015 yılı içeresinde belediye binasının elektrik ihtiyacının yüzde 12`si güneş sisteminden karşılandı. Belediyenin yıllık tüketime bağlı olarak ihtiyacın ortalama yüzde 14`ünü güneş karşılıyor. Sistemin kurulumundan bu güne kadar 326 ton karbon emisyonu üretime bağlı olarak engellendi. Normal şartlarda bugüne kadar üretilen enerji elektrik kömür ya da doğalgaz ile üretilseydi, 326 ton karbon doğaya salınacaktı. Binaların dışında güneş enerjisinin farklı alanlarda kullanmayı da başaran belediye, yeni projeler için de gün sayıyor.

 

"İşe 500 bin lira ile başladık"

2015 yılında belediye imkanlarıyla kurulan, Mustafa Kemal Atatürk Su Sporları Merkezi 2016 yılı Nisan ayında üretime başladı. Sistem 20 kilowatt gücünde olurken, sayaç yine çift yönlü çalışıyor. Su Sporları Merkezi`nde bulunan güneş enerjisi, yıllık tüketime bağlı olarak ihtiyacın ortalama yüzde 10`unu karşılıyor. Güneş enerjisi sistemleri ile ilgili bilgiler veren Tepebaşı Belediyesi Başkanı Dt. Ahmet Ataç, artık belediye olarak yüzlerini güneşe döndüklerini anlattı. Son zamanlarda yine güneş enerjisini farklı alanlarda kullanan belediyenin adından sıkça söz ettirdiğini hatırlatan Başkan Ataç, "Benim 2. kez seçildiğimde yıl 2009`du. 2008`de biten hizmet binamızı bir yönde teslim almış olduk. Binanın hem yalıtımlarının hem de bir çok cephesinin cam olması sebebiyle ciddi enerji kayıpları vardı. Örneğin kışın ısıtamıyorduk, yazın soğutamıyorduk. Bu işin ancak yenilenebilir enerji ile çözülebileceğine inandık. Bunun üzerine hareket etmeye başladık. Projelendirmeleri sonucu BEBKA`nın açmış olduğu bir yarışmada, bina ile ilgili bir proje takdim edildi. O proje kapsamında 400 bin liralık hibe kazandık. Bu paraya belediyemiz 100 bin liralık eş finansman katacaktı. İşe 500 bin lira ile başladık, hizmet binamızın çatısına 400 civarında panel yerleştirdik" dedi.

 

"Bütçeyi geri alabiliyorsanız kıymetlidir"

Çift yönlü sayaç sayesinde artık enerji satan bir belediye olduklarını aktaran Başkan Ataç, "İşlem bittikten sonra TEDAŞ bundan haberdar olmuş. Bize çift yönlü sayaç bağlamayı teklif ettiler. Biz tabii kabul ettik. Bu şekilde haftaiçi enerji alıyorduk, haftasonu enerji satıyorduk. Bundan dolayı yüzde 20`lik enerjiden tasarrufumuz olmaya başladı. Ama yağmur suları açısından baktığımızda da yüzde 80`lik bir tasarruf var. Araç yıkama ve yeşil alan sulama gibi daha fazla alanda değerlendirilebiliyor. Tepebaşı Belediyesi olarak artık yüzümüzü güneşe döndük. Bu yenilenebilir enerjinin çok önemli olduğunu anladık. Hatta bu geçen 3 yıl içerisinde bizim 100 bin liralık eş finansmanımız amorti edildi yani para geriye döndü. Böyle bir de geri dönüşü var zaten en büyük çevre projelerinin amacı, eğer kullandığınız bütçeyi geri alabiliyorsanız kıymetlidir" diye konuştu.

 

"Bunun bir devlet politikası olması gerekir"

İlçe sınırları içerisinde kurulan paneller aracılığıyla 250 kilowattlık bir enerjinin üretildiğini belirten Başkan Ataç, sözlerini şu şekilde tamamladı;

 

"Su Sporları Merkezi yapma fikrimiz vardı. Onu amaçlarken binanın yeşil bina olmasını düşündük. Eskişehir halkının ve çocuklarının talepleri çok önemli. Bu binadaki 2,5 aylık eğitim programlarına yaklaşık 2 bin çocuk müracaat ediyor. Tahmin ediyorum bu sırada 20 bine yakın çocuğumuz buradan hizmet aldı. Bunların tabii hepsi gere dönüşü olan şeyler. Bizim yaklaşık 250 kilowattlık enerji kazancımız var. Belediye üstünden, Su Sporları Merkezi`nden, Alzheimer Merkezi`nden ve Yaşam Köyü üzerindekiler ile birlikte hepsinin toplamı 250 kilowattlık bir enerji kaynağı. Bu çok önemlidir. Bir belediyenin bütçesi ile bu kadar önemli şeyler yapılabiliyorsa, daha büyük bütçesi olan resmi kurumların bu konuda ciddi çalışmalar yapması lazım. Ama her şeyden önce bunun bir devlet politikası olması gerekir."

www.anadolugazetesi.com

17.11.2017